top of page
  • turizmisletmeyatir

Borsada işlem gören turizm şirketi sayısı 20'ye ulaştı

Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK), halka arz onayı sonrası Sur Tatil Evleri de Borsa İstanbul'da (BIST) işlem görmeye başladı. Böylece, borsada işlem gören turizm şirketi sayısı 20'ye yükseldi.

Gazetebanka'dan Burak Tutar'ın haberine göre, turizm sektöründe hisse senetleri borsaya ilk kote edilen Martı Otelleri, 1989 yılında halka açıldı. O tarihten bu yana, turizm sektöründen 20 şirket borsada işlem görmeye başladı. Bunların arasında Avrasya Petrol ve Turizm, Do-Co, Gezinomi, Gür-Sel Turizm, Kuştur, Merit Turizm, Metemtur, Metro, Petrokent Turizm, Sur Tatil Evleri, Tab Gıda, Tek-Art İnşaat, Tureks Turizm, Ulaşlar Turizm, Ütopya gibi şirketler bulunuyor.

Turizm sektöründen halka açılan şirketlerin performansının dikkat çektiği belirtilen haberde, "Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören turizm şirketlerinin hisse senetleri, yılbaşından bu yana yüzde 50 ile yüzde 300 arasında değer kazandı. Bu şirketlerin piyasa değeri de 10 milyar TL'yi aştı." ifadelerine yer verildi.

Turizm sektöründen halka açılan şirketlerin sayısının artması, hem sektörün hem de sermaye piyasalarının gelişimi için önemli bir fırsat olarak görülüyor. Turizm sektörü, halka arz yoluyla finansman ihtiyacını karşılarken, sermaye piyasaları da turizm sektörünün büyümesine katkı sağlıyor.

35 görüntüleme0 yorum

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page