top of page
  • turizmisletmeyatir

Bodrum Yalıkavak’ta özel sitenin işgal ettiği sahil, halk plajı olacak

Bodrum Yalıkavak'ta özel bir sitenin yalnızca sakinlerinin kullanımına açtığı sahildeki işgale karşı harekete geçildi. Bakanlık, sahili hazineden kiralayarak halk plajı yapmak için adım attı.


Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak Mahallesi Gökçebel Mevkii’ndeki mavi bayraklı cennet koyda yaklaşık 3379 metrekarelik kumsal ve sahildeki kıyıya iskele, güneşlenme terasları, kafe ve soyunma kabinleri yaparak, sahili saksılarla halka kapatan ve sitenin özel kullanımına açan özel bir sitenin işgalini Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hamlesi önledi.

 

Vatandaşların şikâyeti sonuç verdi

 

Akdeniz foklarının barınma ve üreme yeri olan koyda sahili işgal eden site diğer sitede yaşayan ve koya girmeye gelen vatandaşlar tarafından yoğun biçimde yerel yönetime, kaymakamlık, valilik, BİMER, CİMER ve Çevre ve Şehircilik İklim Bakanlığı’na şikayet edildi.

 

Şikayetçilerden emekli iletişim uzmanı 54 yaşındaki Ateş Balcıoğlu "Cennet koyun en güzel halka ait plajını özel site halkın kullanımına kapattı, yetmedi saksılarla sahili de kapattı, bekçi koydu. Yazın buradan vatandaşın denize girmesi hayal oldu" dedi.

 

Balcıoğlu, şöyle devam etti:

 

- Biz de ilgili makamlara toplu dilekçe ile müracaat edip durumu bildirdik. Sonunda sesimizi duydular ve özel siteye yaptığınız işgali kaldırın, malzemelerinizi alın diye tebligat yapıldı. Ancak aradan 2 ay geçti henüz bir hareket yok. Bakanlığın Halk Plajı yapacağını duyduk çok mutlu olduk. Halka açık denize sıfır kamuya ait alan yıllardır özel sitede özel kişiler kullanıyordu.

 

Kıyıların yüzde 90'nı işgal altında

 

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz da, Sözcü'de yer alan haberde, Bodrum Yarımadası kıyılarında sahillerde geniş kapsamlı bir karadan ve denizden yaptıkları çalışmalarda sahillerdeki işgal oranının yüzde 90 lara ulaştığını belirlediklerini söyledi. Yılmaz, şöyle konuştu:

 

- Bodrum kıyılarında rant talan kentin tarihinde görülmediği kadar arttı. Kıyıları geçtiler denizine içine kadar işgal ettiler. Kazara bir tsunami olursa dalgaların gelmesine gerek yok binlerce bina, binlerce tesis denizin içine gider.

 

- Caydırıcı ceza ve önlemler alınlamalı. Bu nedenle bakanlığın işgal edilen sahili halk plajına çevirmesi olumlu adım ancak, kanunlar göre tüm sahiller, kıyılar, kamunun kullanımına ve ücretsiz olarak açık olmalı. Ne yazık ki turistik kentin sahillerinde buna uyan ve uygulayan yok.

 

Bakanlık işgal edilen alanı kiraladı

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 17 Ekim 2023 tarihli duyuruda ise Yalıkavak ücretsiz Halk Plajı Projesi yapımı ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

 

- Muğla ili Bodrum ilçesi Gökçebel Mahallesi 763 Ada 6 parsel numaralı taşınmazda Yalıkavak ücretsiz Halk  Plajı Projesi yapımı bakanlığımızca ülkemizin farklı bölgelerinde yapımı sürdürülen ücretsiz Halk Plajı projeleri kapsamında Muğla ilinde 5'incisinin hayata geçirilebilmesi amacıyla Muğla Bodrum Yalıkavak Gündoğan Göltürkbükü Turizm Merkezi sınırları içinde Muğla ile Bodrum ilçesi Yalıkavak Gökçebel Mahallesinde yer alan hazine mülkiyetindeki 3.379 metrekare yüz ölçümünü 763 Ada 6 parsel numaralı taşınmazda bakanlığımızca çalışmalara başlanılmış ve bakanlığımız talebi doğrultusunda anılan taşınmaz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca Milli Emlak Genel Müdürlüğü 2 yıl süreyle bakanlığımıza  tahsis edilmiştir.

 

Hazine mülkiyetindeki 763 Ada 6 parsel numaralı taşınmazdaki işgalcilerin tahliyesinin ivedilikle sağlanması için ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli yazışmalar yapılmış olup sürecin tamamlanarak Halk Plajı yapılacaktır.

10 görüntüleme0 yorum

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page