top of page
  • turizmisletmeyatir

Barselona turist vergisini artırdı

İspanya’nın en çok ziyaretçi alan aynı zamanda kruvaziyer turizmi merkezi olan Barcelona aşırı turist trafiğini önlemek amacıyla şehre yaşanacak gemi sayısına kısıtlama getirme uygulamasından sonra şehre gelenlerden alınan vergiyi de bir kez daha artırıyor.


1 Nisan 2024'ten itibaren Barselona ziyaretçileri, gecelik 0,50 Avro'luk artışa ek olarak 3.25 Avro da bölgesel turizm vergisi ödeyecek. Bu, beş yıldızlı konaklama birimlerinde konaklayan konuklara bir haftalık konaklama için gecelik toplam 6,75, kişi başı 47,25 Avroluk ek maliyet oluşturacak. Airbnb ve diğer konaklamalar için de gecelik 5,50, bir haftalık 38,50 Avro vergi ödenecek.

 

Barselona'ya gelen ziyaretçiler hem bölgesel turist vergisini hem de şehir genelindeki ek ücreti ödemek zorunda. Turizmgazetesi'nde yer alan habere göre, bölgesel vergi, kalınan konaklama tesisinin tür ve sınıfına göre değişiyor. Dört yıldızlı otellerde kişibaşına gecelik 1,70 Airbnb gibi kiralık konaklama yerlerinde 2,25, beş yıldızlı ve lüks otellerde 3,50 Avro vergi alınıyor.

 

Barcelona bu yıl vergilerden 100 Milyon Avro gelir elde etmeyi hedefliyor

 

Şehirde 12 saatten az kalan kruvaziyer yolcuları bölgeye 3, 12 saatten fazla geçirenler ise 2 Avro vergi ödüyor. En çok yedi gecelik konaklamalar için geçerli olan şehir vergisi de artırıldı. Şu anda tüm konaklama türleri için 1,75 Avro olan vergi 2,75 Avro’ya yükseltilmişti, Bir kez daha artırılan vergi 1 Nisan’dan itibaren 3,25 Avro'ya yükselecek.

 

Barcelona bu yıl vergilerden 100 Milyon Avro gelir elde etmeyi hedefliyor. Belediye başkan yardımcısı Jaume Collboni, " Amaç turist sayısını kontrol altına almak ve turist gelirini artırmaktır. Modelimiz artık kitle turizmi değil, şehre değer katan turizm" diyor.

23 görüntüleme0 yorum

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page