top of page
  • turizmisletmeyatir

Bankaların otellere el koyma tehlikesi artı

Pandemiden sonra otellerin borçlarının 10 Milyar Dolara yaklaştığını belirten turizm sektörü temsilcilerine göre, vefa anlaşmalarının bitmesi nedeniyle bankaların otellere el koyması tehlikesi arttı.


Bankalara olan borç 10 Milyar Doları buldu. Her beş otelden üçüne bankalar el koyabilir. Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, pandemiden sonra otellerin borçlarının 10 Milyar Dolara yaklaştığını belirten turizm sektörü temsilcilerine göre vefa anlaşmalarının bitmesi nedeniyle bankaların otellere el koyması tehlikesi arttı. Hedef 60 milyon turist ama, 56 milyon turisti ağırlayacak yatak kapasitesi yok.

 

Bu gelişmeleri değerlendiren Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Onursal Kurucu Başkanı Serdar Karcılıoğlu, “Otel doluluklarında yüzde 49’larda olan bir yılı geride bıraktık. TÜİK rakamları da gelirler de turist sayıları da şaibeli” dedi. Karcılıoğlu şu açıklamaları yaptı:

 

10 MİLYAR DOLAR BORÇ VAR 

"Sınır kapılarından geçen herkesi turist sayıyorlar. Günübirlik gelip alışveriş yapmış olabilirler ama turistik bir faaliyetleri yok. Transit yolcuyu da turist grubuna koyuyorlar. Oteller pandemi dönemini 8.5 Milyar Dolar kredi borcuyla bitirdi. Otellerin yüzde 70’i bankalarla vefa anlaşmalarıyla bugüne kadar geldi. Şu anda borç 10 Milyar Dolara çıktı. Madem turizmden büyük gelir elde edildi öyleyse borç neden arttı.

 

Otellerin yüzde 70-75’i bankalara ipotekli. Bankalar otelcilere otelini sat borcumu öde, diyor. Eğer banka kendisi satarsa sadece borcunu karşılık gelen tutarla satar ki bu büyük zarar demektir. Son 3 yılda otellerde ciddi el değiştirme oldu.

 

"Şu anda oteller 500 bine yakın eksik istihdamla işleri yürütüyor" 

Şu anda oteller 500 bine yakın eksik istihdamla işleri yürütüyor. Sektörde ciddi istihdam çıkışları var. Artık otellerde çok fazla göçmen işçi çalıştırılıyor. Asgari ücretin de altında ücretle çalışıyorlar. Bu durum çok tehlikeli.

 

Eskiden Türk turist lüks otellerin ayakta kalması için ciddi takviye yapardı. Ama alım gücünün düşmesiyle artık orta sınıf kalmadı. Bu yıl gelir erimesi daha ciddi o yüzden daha kötü günler olacak. Türk turistin seyahat etme imkânı kalmadı."

99 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page