top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Avrupa’nın en iyi 10 sahil kasabası belli oldu

Türkiye'den iki sahil kasabasının da yer aldığı liste, İngiltere’nin saygın gazetesi Guardian’da yayımlandı. Listede Muğla’dan Akyaka ve Göltürkbükü de yer alıyor.


Yaz yaklaşırken Avrupa gazetelerinde tatil için en iyi yerlerle ilgili listeler yayımlanıyor. İngiliz “Guardian” gazetesinin internet sitesinin “seyahat” bölümünde de “Avrupa’nın en iyi 10 sahil kasabası” listesi yayımlandı. CNN Türk'te yer alan habere göre, bu listede Muğla’dan Akyaka ikinci sırada, Göltürkbükü ise üçüncü sırada yer aldı.

 

Guardian’daki yazının girişinde “Türk Rivierası’ndan Île de Ré’ye kadar güneş, kum, şnorkelli yüzme veya sadece şekerleme için sessiz ve bozulmamış yerleri seçtik” denildi. Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir mahalle. Göltürkbükü ise Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı bir mahalle.

 

‘İKİ KÖYÜN GÖSTERİŞLİ BİRLEŞİMİ’ 

Guardian, Göltürkbükü’nü şöyle anlattı: “Fransa’nın Saint-Tropez’i varsa, Türkiye’nin de Göltürkbükü var. Gölköy ve Türkbükü adlı iki mahallenin birleşimi olan bu yer, yeni yapılan halk plajı ve soğuk Côte d’Azur havasını yayan plaj kulüpleriyle ünlü.

 

Birçok etkinliğin bulunduğu Göltürkbükü’nde, Bodrum’dan çok daha sessiz ve güçlü bir restoran ortamı var; balık ziyafeti için masa ayırtın. Plajın arkasındaki hediyelik eşya dükkanları, tasarımcı butikleri, beş yıldızlı otellerin yanındaki küçük pansiyonlar çekici. Düzenli dolmuşlar da Gümüşlük dahil yarımadanın diğer köylerini keşfetme şansı sunuyor.”

 

‘AZMAK DERESİ’NİN PARLAYAN YILDIZI’ 

Guardian’da Akyaka için şu satırlar yer aldı: “Türkiye’nin ‘sakin şehirleri’nden biri olan, doğaya ve sürdürülebilirliğe önem veren yavaş şehirlerden biri olan Akyaka, Azmak Deresi’nin parıldayan Gökova Körfezi’ndeki ağzında yer almaktadır. Plajın arkasında, begonvillerle kaplı sokaklar geleneksel lokantalara ve kafelere ev sahipliği yapıyor.

 

 Geceleri sahildeki restoranlar kumların üzerine masalar kuruyor. Balık restoranlarının yemyeşil dere kıyısı boyunca sıralandığı ve gölgeli bir yürüyüş yolunun kırsal bölgeye uzandığı küçük limandan tekneler Azmak’a doğru ilerliyor. Aynı zamanda uçurtma sörfü merkezi Akyaka’nın uzun kumsalında birçok sörf okulu bulunuyor.”

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page