top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Aspendos’ta 2 Bin Yıllık Heykeller Gün Yüzüne Çıktı

Aspendos Antik Kenti’nde sürdürülen Geleceğe Miras Projesi kapsamında gerçekleştirilen kazı çalışmaları, antik dünyanın gizemlerini aydınlatmaya devam ediyor.   

Geleceğe Miras Projesi kapsamında Akropolis’te yer alan “İki Katlı Dükkânlar – Stoa Kompleksi”ndeki 14. Dükkân’da yürütülen kazılar sırasında, mekan içinde bulunan dükkân tezgahının hemen önünde ve arkasında, taban seviyesinde iki adet küçük boyutlu Zeus ve Aphrodite heykelleri keşfedildi.

 

Roma İmparatorluk Dönemi’nin erken safhasına ait olan ve günümüzden yaklaşık 2 bin yıl önce yapılan heykeller, büyük oranda iyi korunmuş durumda.

 

Aphrodite heykeli, yarı giyimli ve ayakta betimlenmiş olup bir eliyle mantosunu tutarken, sağ ayağının hemen bitişiğinde imparator zırhı görünümünde bir destek bulunuyor. Detaylı işçiliğiyle dikkat çeken bu heykel, antik dönem sanatının inceliklerini gözler önüne seriyor.

 

Zeus heykeli ise, büyük olasılıkla tahtına oturmuş bir şekilde tasvir edilmiş. Ayrıca, torsonun sol bölümü, arka kısmı ve alt bölümünde ikinci kullanımına ilişkin yontu izleri dikkat çekiyor.         

 

Aspendos Antik Kenti’nde Geleceğe Miras Projesi kapsamında yürütülen kazı çalışmaları, antik dünyanın zengin kültürel mirasını gün yüzüne çıkartırken, geçmişle geleceği buluşturmak adına büyük önem taşıyor.


  

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page