top of page
  • turizmisletmeyatir

Almanların bu yıl tatil için 78 Milyar Avro harcaması bekleniyor

Alman Seyahat Derneği (DRV), 2024 yaz sezonu konusundaki öngörülerini açıkladı. DRV, 2024 sezonu için tatil satışlarda ılımlı bir artış bekliyor.


Alman Seyahat Derneği (DRV), en az bir gecelik konaklama içeren tatil ve özel seyahat pazarında önceki yıla kıyasla yüzde 4’lük ılımlı bir satış artışı bekliyor. Vatandaşların, tatil başlamadan önce rezervasyonu yapılan seyahat hizmetlerine, hem tur operatörlerinin paket turlarına hem de kişiye özel tatillere toplam 78 Milyar Avro harcaması bekleniyor.

 

Daha az müşteri ile daha fazla tatil satışının beklendiği 2024 sezonunda bu durumun nedeni ise yüksek fiyatlar olacak. 2023 sezonunda seyahat acenteleri ve tur operatörleri ile tatile çıkan turistlerin sayısının pandemi öncesi döneme kıyasla yüzde 15 oranında azaldığını belirten DRV Başkanı Norbert Fiebig, “Açıkçası, pek çok Alman vatandaşı, artan maliyetler nedeniyle artık bir tatil seyahatini karşılayamayacak.

 

Atık Alman turist daha az seyahat yapıyor

Federal hükümetin havacılık vergisinde yapmayı planladığı artışın fiyatları ve talebi nasıl etkileyeceğini henüz tahmin etmek mümkün değil. Hükümet, seyahati daha da pahalı hale getirmemeli” şeklinde konuştu.

 

Artık Alman turistler tarafından daha az seyahat yapıldığı veya kişi/hane başına kalış süresinin kısaldığını düşünen uzmanlara göre, kış sezonunda tatil ve eğlence gezilerinin daha da azalacak ancak yaz aylarında ise tatil talebi daha yüksek olacak.

 

Türkiye ve Yunanistan itici güç oldu

Orta mesafeli destinasyonlar arasında yer alan Türkiye ve Yunanistan’ın itici güç olduğuna dikkat çeken Fiebig, “Türkiye, hâlihazırda Alman turistlerin 2024 sezonu için uçak paketi tatilleri söz konusu olduğunda tercihlerinde ilk sıralarda bulunan destinasyonlardan biri” dedi.

 

DRV, uzak mesafeli destinasyonlarda ise yüzde 11 daha fazla turist ve yüzde 18 daha fazla tatil satışı bekliyor. Fiebig, “ABD, Avustralya, Endonezya ve Tayland gibi birçok uzak mesafe destinasyonları, pandeminin ardından kademeli bir şekilde toparlandı. Toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page