top of page
  • turizmisletmeyatir

ABD Büyükelçiliği: “ABD, Talebi karşılamak için yoğun bir şekilde çalışmakta”

ABD Büyükelçiliği, vize randevu ve mülakatlarına ilişkin iddialara yanıt verdi.      Son günlerde ABD vize görüşmelerinde mülakata bakmadan direkt ret kararı çıktığı iddia edildi. ABD İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri, bu iddiaları Habertürk’ten Merve Elmacı’ya yanıtladı.

 

Schengen ülkeleri için 1 yıl sonrasına randevu bulunuyordu

 

Schengen ülkelerine vize başvurusunda bulunmak için randevu bulmak uzun zamandır bir hayli zor. Aynı durum bir süre öncesine kadar ABD için de geçerliydi, özellikle 2022 yazında yaşanan zorlu sürecin ardından bu konuda çalışmalar artırılmıştı.

 

Ağustos 2022’de Ankara’da sadece acil durumlar için randevu alınabiliyor, İstanbul’da ise başvurular için bir yılı aşkın bir süre beklemek gerekiyordu. O dönem ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bunun Türkiye’ye özgü olmadığını, pandemi sonrası dönemde personel eksikliği yaşandığı ifade etmişti.

 

Habertürk’ten Merve Elmacı’nın yaptığı ön araştırmaya göre; aradan geçen sürede, bugün ABD vizesi için başvuruda bulunmak istenildiğinde Ankara, İstanbul ve Adana’da randevu için çok uzun süre beklenmediği görülüyor.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, 2023 yılında 8 milyona yakın kişi, ABD’yi turistik ya da iş amaçlı ziyaret etmek için gereken B1-B2 tipi vize türüne başvurdu.

 

2023 yılında 7 milyon 745 bin 108 B1-B2 vizesi için başvuruda bulundu. Bu başvuruların 5 milyon 902 bin 425’i onaylanırken, 1 milyon 842 bin 683’ü reddedildi.

 

ABD Büyükelçiliği’nden açıklama

 

ABD’yi turistik ve iş amaçlı gezmek için dünyada artan talebin yanı sıra Türkiye’de son günlerde ABD vizesi için gerekli mülakat görüşmelerin dikkat edilmediği, direkt başvurunun olumsuz sonuçlandığına dair iddialar yer aldı.

 

Habertürk, Türk vatandaşlarının ABD vize başvuru sürecinde gündeme gelen soruları ABD Büyükelçiliği’ne sordu.

 

ABD Konsolosluğu Sözcüsü’nün Habertürk’ten Merve Elmacı’ya yaptığı özel açıklamada; ABD’nin Türk vatandaşlarının vize talebini karşılamak için yoğun bir şekilde çalıştığını ve başvuruların ilgili yasalara sıkı sıkıya bağlı kalınarak sonuçlandığını belirtti.

 

“ABD’nin Türkiye misyonu yoğun bir şekilde çalışıyor”

 

ABD Konsolosluğu Sözcüsü açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “2023 yılında, ABD neredeyse tarihi sayılabilecek bir düzeyde 10.4 milyon göçmen olmayan vize türüyle ilgilendi.  Amerika Birleşik Devletleri, iş ve turizm amaçlı yaklaşık 8 milyon kişiye vize verdi, bu 2016’dan bu yana bir rekor oldu.

 

ABD’nin Türkiye Misyonu, ABD yasalarına ve Dışişleri Bakanlığı politikasına bağlı kalarak, Türk vizelerine yönelik benzeri görülmemiş talebi karşılamak için yoğun bir şekilde çalışmakta. Tüm başvurular, ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’na sıkı sıkıya bağlı olarak karara bağlanır ve kıdemli konsolosluk memurları tarafından incelenir.”


22 görüntüleme0 yorum

Comentários


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page