top of page
  • turizmisletmeyatir

Çin, genişletilmiş vizesiz programını duyurdu

Pandemi sonrası çözüm arayışlarını sürdüren Çin, son olarak  turizmi toparlamak için genişletilmiş vizesiz programını duyurdu.


Çin, pandeminin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen henüz tam olarak toparlanamadı. Pandemi tedirginliği yabancı turistleri de itiyor. Durumu tersine çevirmek isteyen Çinli yetkililer de devreye girdi.

 

Dünyacom'da yer alan habere göre Çin, Tayland’la Mart ayından itibaren birbirlerinin vatandaşları için vize zorunluluğundan kalıcı feragat etmek için anlaşma yaptı. Bu, Pekin yönetiminin Covid izolasyonunun ardından zor durumdaki bir ekonomide yabancı tursitleri geri çekme girişimlerinin sonuncusu.

 

Çin, durgun ekonomisini canlandırmak istiyor

 

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin tarafından Salı günü açıklanan karşılıklı vizesiz program, Tayland’ın Eylül ayında Çinli turistlere yönelik vizeleri Şubat ayına kadar kaldırmasının ardından geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ile Tayland arasındaki karşılıklı vize muafiyetlerinin “her iki halkın temel çıkarlarına hizmet ettiğini” söyledi.

 

Covid-19 salgını sırasında Çin’in sınırları neredeyse üç yıl boyunca kapalıydı.  Ancak Pekin artık turistlerin geri gelmesini istiyor gibi görünüyor. Tayland ile yapılan anlaşma, ekonomisi toparlanmaya çalışırken Çin’in dış turizmi canlandırmak amacıyla altı ülkeye sunduğu mevcut vizesiz planın devamı niteliğinde.

 

Vizesiz program devrede

 

Kasım ayında Çin, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya ve Malezya’dan gelen ziyaretçilerin 15 gün boyunca vizesiz giriş yapmasına izin verecek bir deneme programı duyurdu. Çin, vize başvuru sürecini de basitleştirerek Amerikalı turistlerin ziyaretini kolaylaştırdı.

 

ABD’deki Çin Büyükelçiliği’ne göre, 1 Ocak’tan itibaren ABD’den gelen yolcuların artık gidiş-dönüş uçak biletleri, otel rezervasyonları, seyahat programları veya turist vizesine başvurmak için davet mektubu için kanıt sunmalarına gerek yok. Çin, çok sayıda ciddi olumsuzlukla karşı karşıya olan durgun bir ekonomiyi canlandırmak için yürüttüğü daha geniş çabaların bir parçası olarak daha fazla uluslararası gezginin ilgisini çekmeye çalışıyor.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page